Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Enermax Platimax 850w Power Supply Review (EPM850EWT)
Enermax Platimax 850w Power Supply Review (EPM850EWT)
Rating: 9.0.
When shopping for a quality power supply Enermax are always one of the companies to place at the top of a shortlist. Last October we looked at their Platimax 1200W power supply and today we are reviewing the 850W version. Like the bigger brother, this product is 80 Plus Platinum Certified.
Efficiency for these units is rated between 90 and 94 percent, meeting 80 Plus Platinum ratings. Unlike the 1200W model which we previously reviewed, this model isn't a fully modular design. It is compliant with SSI PSDG for the latest Intel and AMD processors and is downward compatible with EPS12V v2.92, v2.8. All of the units in this range feature a 13.9cm Enermax fan with Twister Bearing Technology.
Specifications and product overview:
  • 80 PLUS® Platinum
    90 to 94 percent efficiency at 230V and 20 to 100 percent load. 80 PLUS® Platinum certified.
  • Dynamic Hybrid Transformer Topology
  • ErP Lot 6 ready!
    Help systems to meet EU eco-design directive ErP/EuP Lot 6 (<1W in standby mode) due to improved, high-efficient 5V standby (+5Vsb) circuitry.
  • C6 & Hybrid Support
  • Multi Rail Design
    Stable and safe power supply thanks to up to six high-performance and massive 12V rails each with separated over current protection (OCP). Extremely low ripple noise.
  • Future ready and flexible
  • Intel ATX12V v2.3
  • Fit4Server
  • DXXI ready!
    Full support of most current DX11 graphics cards due to minimum two 6+2P (8P) PCI-E connectors.
  • Full graphics power
    Supports SLI and CrossFireX systems.
  • Air Cooling by Enermax
  • SpeedGuard
  • HeatGuard
  • SafeGuard
    Industry-leading multiple protection circuitry of OCP, OVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP.
  • CordGuard
    Fixing the AC cord tightly to avoid accidental shutdowns of your PC.
  • Non-stop @ 50°C
    Non-Stop industrial class performance at 50°C ambient.