Home / Tech News / Featured Tech News / Philips Evnia 27M2N3501PA Review (Budget 1440p/260Hz)
Philips Evnia 27M2N3501PA Review (Budget 1440p/260Hz)
Rating: 9.0.
Timestamps
00:00 Intro
00:53 Meet the 27M2N3501PA
01:33 Design first impressions
02:28 I/O and OSD
04:21 Out of the box testing
06:48 sRGB mode + calibration
07:40 Response time testing
09:19 UFO motion clarity examples
10:36 Real world gaming experience
12:30 Closing thoughts
Specification:
  • Panel Size: 27 inch / 68.5 cm
  • Aspect Ratio: 16:9
  • LCD Panel Type: Fast IPS
  • Backlight Type: W-LED system
  • Pixel Pitch: 0.2331 x 0.2331 mm
  • Brightness: 300 cd/m²
  • Display Colours: 1.07 B (8+FRC)
  • Colour Gamut (Typical): Adobe RGB 90%, DCI-P3 95%, sRGB 120%, NTSC 105%*
  • Contrast Ratio (Typical): 1000:1
  • SmartContrast: Mega Infinity DCR
  • Viewing Angle: 178º (H) / 178º (V) @ C/R > 10
  • Picture Enhancement: SmartImage game
  • SmartResponse: 1 ms (Grey to Grey)*
  • Maximum Resolution: 2560 x 1440 @260 Hz (DP Overclock*, 8 bits), 2560 x 1440 @144 Hz (HDMI, 8 bits)
  • Effective Viewing Area: 596.736 (H) x 335.664 (V) mm
  • sRGB: Yes
  • Delta E: <2 (sRGB)
  • Flicker-free: Yes
  • Pixel Density: 109 PPI
  • Adaptive Sync: Yes
  • HDR: HDR 10 supported
  • Smart Sniper: Yes
  • Smart MBR Sync: Yes
  • Stark Shadow Boost: Yes*
  • Smart MBR: 0.3 ms*
  • Smart Crosshair: Yes
  • Shadow Boost: Yes
  • Signal Input: HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1
  • Sync Input: Separate Sync
  • Audio (In/Out): Headphone out
  • HDCP: HDCP 1.4 (HDMI/DP), HDCP 2.3 (HDMI/DP)
  • Built-in Speakers: 2 W x 2
  • Plug and Play Compatibility: DDC/CI
  • Height Adjustment: 130 mm
  • Pivot: ±90 degrees
  • Swivel: ±30 degrees
  • Tilt: -5 to 20 degrees
  • Power Supply: Internal, 100–240 VAC, 50–60 Hz