Home / Tech News / Featured Tech News / Corsair Xeneon 34WQHD240-C Review (Ultrawide 240Hz QD-OLED)
Corsair Xeneon 34WQHD240-C Review (Ultrawide 240Hz QD-OLED)
Rating: 7.5.
Timestamps:
00:00 Intro
00:44 Design and first impressions
02:12 Connectivity and OSD
03:41 Panel analysis – brightness and gamut
05:00 Greyscale + colour accuracy
06:26 sRGB mode
07:36 Calibrated results, viewing angles
08:17 Some QD-OLED specifics
10:09 Response times and gaming experience
12:19 HDR performance
14:13 Closing thoughts
We've reviewed plenty of QD-OLED monitors this year, both in 4K/240Hz and 1440p/360Hz form. Today we're checking out our first 240Hz ultrawide model though, via Corsair's Xeneon 34WQHD240-C. This is the screen I first got hands-on with back at Computex 2024 and I've been keen to get one in for a proper review ever since.
Specification:
  • Screen Dimensions (width x height): 812.04mm x 359.86mm
  • Screen size (Measured diagonally): 34″
  • Resolution: 3440×1440
  • Panel type: QD-OLED
  • Max refresh rate: 240Hz
  • Adaptive sync: Nvidia G-Sync Compatible Certified, AMD FreeSync™ Certified
  • Color Space: 1.07 Billion (10bit data)
  • HDR: True Black HDR400
  • Display inputs: HDMI 2.1 x2, DP1.4 x1, USB-C DP ALT with PD 65W x1
  • Additional Ports: USB-C Upstream with PD 15W x1, USB-A 5Gbps with KVM x4, 3.5mm Audio output x1