Home / Tech News / Featured Tech News / Thermaltake TGM-I27FQ Review (1440p/165Hz IPS)
Thermaltake TGM-I27FQ Review (1440p/165Hz IPS)
The stand does have a removable section for cable management, and the front is relatively conventional with a three-sides frameless design and a chin that measures approximately 20mm thick.
The overall aesthetic is not my cup of tea, to me it's reminiscent of ASUS ROG and some of their screens. It's of course all personal preference, but I do find the stand and its foot quite large for a 27in screen as it comes in at about 54cm across, and 31cm front to back.
Still, the stand does off a full array of ergonomic adjustments, though height adjust is limited to 80mm which is a little on the low side. We also find 30 degrees of swivel in both directions, tilt from -5 to +20 degrees, alongside 90 degree pivot functionality. Third party VESA 75×75 mounts are also supported.
Round the back, we find a solid selection of ports and connectors. There's 2x HDMI 2.0 (though these are limited to 144Hz), 1x DisplayPort 1.4 and 1x USB-C, the latter supporting 15W power delivery. We also find a 2-port USB hub fed by a USB-B upstream cable, and both the USB-C or USB-B ports can be used for KVM functionality.