Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Corsair Xeneon 32UHD144 Review (4K/144Hz)
Corsair Xeneon 32UHD144 Review (4K/144Hz)
Rating: 8.0.
Following on from the company's debut in the monitor market late last year, today we are reviewing the latest gaming display from Corsair. Known simply as the Xeneon 32UHD144, the name tells us a lot about this screen – it's a 32in panel, offering a 4K (UHD) resolution with a 144Hz refresh rate. There's stiff competition from the likes of ASUS and MSI in this product segment though, so let's find out what Corsair can offer.
Specification:
  • Panel: 32” Diagonal, IPS Quantum Dot, 16×9, Non-Glare, Flicker-Free
  • Pixels per inch: 138
  • Native Resolution: 3840 x 2160 @ 144Hz
  • Response Time (MPRT): 1ms
  • Response Time (GtG): 12ms
  • Display Colors: 1.07B colors (10bit RGB)
  • Viewing Angles: 178° (H) / 178° (V)
  • Peak Brightness: 400 nit (SDR) / 600 nit (HDR)
  • Static Contrast Ratio: 1000:1
  • HDR Certification: VESA DisplayHDR 600
  • Color Gamut (CIE 1976): 98% (DCI-P3), 100% (AdobeRGB), 100% (sRGB)
  • Variable Refresh Rate: AMD FreeSync Premium Certified, NVIDIA G-Sync compatible
  • HDMI Input: 2x HDMI 2.1
  • DisplayPort Input: 1x DisplayPort 1.4
  • USB-C Input: 1x DisplayPort 1.4 (USB-C Alt Mode), 15W Power Delivery, USB 5Gbps Data Upstream
  • USB-C Upstream Input: 1x 5Gbps USB-C
  • USB-A Output: 2x 5Gbps Type-A USB (5V/0.9A *2)
  • 3.5mm Audio: Yes, passthrough from video input
  • Power Consumption (On): 43W
  • Power Consumption (Sleep): <0.5W
  • Power Consumption (Off): <0.3W
  • VESA Compatibility: 100mm x 100mm
  • Dimensions: 732mm x 607mm x 316mm (W x H x D)
  • Weight: 9.5kg
  • Stand Tilt: -5° / +20°
  • Stand Swivel:-30° / +30°
  • Height Adjustment Range: 110mm
  • AC Adapter: 150W