Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Rating: 9.0.
Kolink are a relatively new brand to market, however I was impressed with their 1200W power supply, which I reviewed in November 2016 – today we look at the new 1050W model. These products are controlled by Hungarian Kellytech, a sister company of European based Caseking – who have exclusive distribution rights. Unsurprisingly they are sold in the United Kingdom by Overclockers UK.
There is a 5 year warranty offered with the Kolink Continuum KL-C1050PL power supply.
Specification
  • Dimensions: 150 x 86 x 180 mm (W x H x D)
  • Fan: 140 mm (automatic control, semi-passive)
  • Colour: Black (power supply, fan)
  • Active PFC
  • Form Factor: ATX12V 2.4 / EPS12V 2.92
  • Power: 1050W