Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
A large 140mm fan takes centerstage behind a black grill. Kolink company branding is shown in the middle. We will take a closer look at the fan when we open the chassis.
One side of the power supply is vented, with a power connector and switch offset to the side.
As we can see, this is a pure modular power supply, with no cables hardwired into the chassis. The 1200W unit power supply has connectors the full width of the chassis, but this 1050W model has a vertical row (of three) removed on the far left. The CPU and PCIe connectors are red, while the peripheral connectors are in a single row of five 3+3 pin.
Kolink Continuum 1050W PSU
DC Output
+3.3V
+5V
+12V
-12V
+5Vsb
Max Output
25A
25A
87.5A
0.3A
3A
Total Power 130W 1050W 3.6W 15W
1050W
The single +12V rail is able to deliver 87.5 amps which is plenty for any Crossfire or SLI system build I can imagine. The larger 1200W Continuum model is capable of delivering 100 amps.