Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink are using a 140mm Globe Fan. The model number is RL4Z B1352512M, rated at 12V, 0.28A. This a ball bearing fan with ‘golf surfaced blades'. We have seen this kind of rough surface treatment before on Sharkoon Silent Eagle fans. The point of this design is to try and reduce noise levels.
The fan in the 1200W unit is RL4Z B1352512H. This H model in the 1200W power supply is rated higher at 0.33A, so it is likely to have the potential to spin faster under extreme load.
Below - a High Resolution Gallery of the internal layout of the Kolink Continuum KL-C1050PL
The design uses very high grade Japanese RUBYCON 105C rated capacitors in the primary stage. These capacitors are rated 400v 560uF each – so 1120uF in total. Secondary stage capacitors are also 105c rated which is good to see. The 1200W Kolink Continuum adopted Japanese Nippon Chemi Con capacitors, but I rate both Rubycon and Chemi Con at a very high level, so Kolink are clearly using whichever is available at the time. Not a TEAPO capacitor in sight, which gets a big thumbs up from me.