Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
We use combinations of the following hardware:
• SunMoon SM-268
• CSI3710A Programmable DC load (+3.3V and +5V outputs)
• CSI3711A Programmable DC load (+12V1, +12V2, +12V3, and +12V4)
• Extech Power Analyzer
• Extech MultiMaster MM570 digital multimeter
• SkyTronic DSL 2 Digital Sound Level Meter (6-130dBa)
• Digital oscilloscope (20M S/s with 12 Bit ADC)
• Variable Autotransformer, 1.4 KVA
DC Output Load Regulation
Combined
DC Load
+3.3V
+5V
+12V
+5VSB
-12V
A
V
A
V
A V
105W
0.87
210W
1.60
525W
3.00
788W
4.00
10500W
5.00
Load regulation is very strong indeed, holding within 1.5%
Kolink Continuum KL-C1050PL
Maximum Load
1177W
We managed to get another 127W from the power supply before the protection circuitry kicked in. The supply was undamaged and it was ready to fire up again when we dropped the load to a more realistic level.
Next we want to try Cross Loading. This basically means loads which are not balanced. If a PC for instance needs 500W on the +12V outputs but something like 30W via the combined 3.3V and +5V outputs then the voltage regulation can fluctuate badly.
Cross Load Testing +3.3V +5V +12V -12V +5VSB
A V A V A V A V A V
885W 2.0 3.34 2.0 5.02 72.0 11.95 0.2 -12.04 0.50 5.02
240W 20.0 3.30 24.0 4.97 2.0 12.02 0.2 -12.03 0.50 5.01
We then used an oscilloscope to measure AC ripple and noise present on the DC outputs. We set the oscilloscope time base to check for AC ripple at both high and low ends of the spectrum. ATX12V V2.2 specification for DC output ripple and noise is defined in the ATX 12V power supply design guide.
ATX12V Ver 2.2 Noise/Ripple Tolerance
Output
Ripple (mV p-p)
+3.3V
50
+5V
50
+12V1
120
+12V2
120
+5VSB
AC Ripple (mV p-p)
DC Load +3.3V +5V +12V 5VSB
100W 5 10 10 5
200W 10 10 10 5
400W 10 10 15 5
600W 10 15 20 5
800W 15 15 25 10
1050W 15 15 30 10
Ripple suppression is excellent. All rails held well within the rated industry parameters. The +12V rail peaked around 30mV which is a very good result indeed.
Efficiency (%)
100W
85.2
200W
88.9
300W
93.0
500W
94.1
800W
93.2
1050W 92.0
The overall efficiency results are excellent, peaking at 94% at 500W. This drops close to 92% efficiency at full load, a very impressive result.
KitGuru noise guide
10dBA – Normal Breathing/Rustling Leaves
20-25dBA – Whisper
30dBA – High Quality Computer fan
40dBA – A Bubbling Brook, or a Refrigerator
50dBA – Normal Conversation
60dBA – Laughter
70dBA – Vacuum Cleaner or Hairdryer
80dBA – City Traffic or a Garbage Disposal
90dBA – Motorcycle or Lawnmower
100dBA – MP3 Player at maximum output
110dBA – Orchestra
120dBA – Front row rock concert/Jet Engine
130dBA – Threshold of Pain
140dBA – Military Jet takeoff/Gunshot (close range)
160dBA – Instant Perforation of eardrum
Noise (dBA)
100W
<28.0
200W
<28.0
400W
30.4
600W
32.3
800W 33.1
1050W 35.4
Temperature (c)
Intake
Exhaust
100W
35
200W
35
400W
37
650W
44
800W
46
1050W 51 64
Temperatures are well controlled as the fan spins actively once load hits 700W load and beyond.
Maximum load
Efficiency
1177W