Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Technically there really is little, if anything I can fault. High Power as an OEM have been a little erratic throughout the years, but this particular design for Kolink proves stable and more than capable. These 1050W and 1200W Highpower/Sirfra designs have been some of their better supplies in recent years.
Generally the 1050W is a fairly quiet unit, although when the demand reaches 800 watts the fan is actively spinning to compensate, and its clearly audible. Thankfully the pitch is quite low, so it never is that intrusive.
Pros:
  • good build quality.
  • technically its a very solid unit
  • pure modular design.
  • good cable quality.
  • delivered 1177W before shutting down.
  • competitive price point.
  • 105c Japanese capacitors throughout.
Cons:
  • Not the prettiest design.
Kitguru says: The Kolink Continuum KL-C1050PL is not the prettiest looking power supply, but inside is where it counts. All round performance is rock solid and Kolink have adopted high grade Japanese capacitors throughout. It is one of the most competitive priced 1000W+ Titanium, pure modular power supplies on the market today.