Home / Tech News / Featured Tech Reviews / Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
Kolink Continuum KL-C1050PL 1050W Platinum Review
The back of the box gives a brief overview of the product, in multiple languages.
Inside the main box is a smaller box labelled ‘Cables & Accessories'.
1 x 20+4-Pin ATX12V/EPS12V
1 x 8-Pin EPS12V
1 x 4+4-Pin ATX12V/EPS12V
6 x 6+2-Pin-PCIe
8 x SATA
8 x 4-Pin-Molex
The cables are the same structure as the 1200W model we reviewed at the end of 2016. They are ribbon style which makes routing easier during the build phase. There are 6x 6+2 pin PCIe connectors with the 1050w edition. The 1200W edition shipped with a staggering 12. There are also a 4+4 pin and an 8 pin 12V EPS connector to deliver power to two high end processors.